Konji su dresirani tako da kuže upravljanje jednom rukom, western stilom. Ne samo da nam slobodna ruka dobro dođe dok galopiramo po šumi a grana je prenisko da se sagnemo. Već puuuno važnije. Taj stil jahanja omogućava da naučite jahati u najkraćem vremenu jer se upravljanje ne izvodi samo rukom već i promjenom položaja tijela i nogu. Pojednostavljeno stil vas tjera da se slično kao kad vozite bicikl i želite skrenuti u lijevo prije skretanja morate nagnuti naprijed i u lijevo. Inače padate s bicikla, u našem slučaju sa konja. Također stil je za konje jako «user frendly» suprotno od engleskog stila jahanja, western stil jahanja konja za posluh nagrađuje opuštenim uzdama i odsustvom tlačenja (listovima jahača) konja po rebrima, drugim riječima odsustvom bilo kakve prisile kao nagrada što su poslušni. Moje je mišljenje da je engleski stil jahanja za konje i za jahače protuprirodan i kontra intuitivan. Da se dugo uči i da je na extremnom terenu nesiguran, da ne kažem opasan i za konja teško shvatljiv. Englezi sve rade krivo, čak i autu ugrađuju volan sa krive strane, na žalost niti jahanje nije iznimka.   🙂